Boeing je americký letecký výrobce. Letecká skupina patří mezi první hlavní světové výrobce, jako jsou Airbus, Dassault nebo Bombardier. Letecká společnost byla založena v Seattlu ve Spojených státech v roce 1916 Williamem Edwardem Boeingem, který byl jak pilotem, tak podnikatelem. Boeing plní různé úkoly v oblasti návrhu a výroby letadel, jak v obranném letectví, vojenském, kosmickém, tak i v civilním letectví a také pro výrobu různých leteckých zařízení. Pojďme se společně podívat na historii a činnost této společnosti, skutečného průkopníka ve světě letectví.
Boeing dnes
Některá čísla:
Skupina Boeing je přítomna ve více než 150 zemích a zaměstnává 150 000 pracovníků.
Obrat leteckého výrobce Boeing v roce 2021 činí
Skupina se zaměřuje na různé činnosti:
- komerční letectví
- obrana
- vesmír a bezpečnost
- globální služby
Boeing: angažovaná společnost
Boeing se angažuje! Skutečně, letecký výrobce přebírá odpovědnost a investuje do různých akcí:
- občanské : každá země, v rámci Boeing Global Engagement, vybírá oblast angažovanosti, do které se společnost místně zapojí, podporou nějaké příčiny nebo iniciativy. Ve Francii například společnost podporuje Federaci Léo Lagrange. Cílem je podporovat iniciativy nebo rozvoj vzdělávacích programů.
- sociální : skupina Boeing klade velký důraz na rovnost příležitostí ve svých řadách. Skupina prosazuje rozmanitost, což je silná hodnota společnosti Boeing. Boeing každoročně hledá nové talenty.
- environmentální : Boeing uzavřel partnerství s různými subjekty, aby pracoval na snížení ekologického dopadu společnosti. Takto společnost každoročně snižuje skládkování svých odpadů o 910 tun uhlíkových vláken. Skupina Boeing také pracuje na vývoji udržitelného paliva na bázi pouštních rostlin.
Historie leteckého výrobce Boeing
Založení a počátky leteckého výrobce Boeing od roku 1916 do roku 1930:
- 15. července 1916: došlo k založení letecké společnosti Boeing dvěma spolupracovníky Williamem Edwardem Boeingem a Georgem Conrad. Společnost se původně jmenovala B&W, ale brzy přijala název Boeing Airplane Company.
- 1917: V kontextu světové války Spojené státy a námořnictvo potřebují vojenská letadla, aby vytvořily silnou a efektivní hlídku. To je první objednávka pro americkou leteckou společnost, která musí dodat nejméně 50 hydroplánů Model C objednaných pro výcvik leteckých hlídek americké armády.
- 1923: Americký letecký výrobce vyrobil letadlo pro poštovní dopravu. To, Model 40A, začne od roku 1927 provádět výměny na pravidelné lince mezi Chicagem a San Franciskem.
- Na konci 20. let: na základě toho se společnost rozhodla začít navrhovat letadla pro přepravu cestujících. Byla tedy vytvořena letecká divize: Boeing Air Transport. V návaznosti na to byly vyrobeny první letadla pro přepravu cestujících, včetně Modelu 80.
Boeing se postupně přibližuje k mnoha společnostem specializujícím se na výrobu letadel a také všech dílů s tím souvisejících, jako jsou motory. Stejně tak se letecký výrobce přibližuje také leteckým společnostem, se kterými si myslí, že by mohl provozovat svá letadla. - 1929: Boeing mění název na: United Aircraft and Transport Corporation.
Založení a počátky leteckého výrobce Boeing od roku 1930 do roku 1955:
- 1934: Boeing ovládá a spravuje mnoho oblastí letecké činnosti. Jak výroba letadel a motorů, společnost Boeing má také roli na letištích a na leteckých linkách. V tuto chvíli se hodiny letu společnosti prudce zvyšují. Nicméně byla přijata zákon, který zakazuje leteckým výrobcům provozovat letecké linky. Tehdy byla společnost Boeing rozdělena na 3 dceřiné společnosti, aby zajistila odděleně různé úkoly.
- 1938: po partnerství s americkou leteckou společností (Pan American World Airways) letecký výrobce Boeing vyrábí letadlo, které může provádět mezinárodní spojení a také transatlantické. Tehdy se společnost rozhodla modernizovat svou flotilu a byl uveden do provozu Boeing 314 Clipper, který provedl svůj první zkušební let v červnu téhož roku. Toto civilní letadlo je navíc nejdůležitější v té době. Opravdu má kapacitu pro 90 cestujících (nebo 40 osob na nočních letech).
Během této doby Boeing také uvádí na trh svůj model 307 Stratoliner. Ten má schopnost létat ve vyšší nadmořské výšce, což omezuje vliv počasí na tyto lety a zvyšuje leteckou bezpečnost. Kromě toho je to jedno z prvních letadel, které má stlačenou kabinu. - 1939 – 1945: Během druhé světové války Boeing se opět dostává do služeb amerického letectva výrobou modelů bombardérů B-17 Flying pro bojové letectvo.
- 1955: Na základě svého úspěchu ve Spojených státech Boeing přitahuje neamerické letecké společnosti, zejména Air France. To je jedna z hlavních leteckých společností ve Francii. Tato společnost je pak první mimo Spojené státy, která objednává letadlo, je to Boeing 707. Ten bude nazván „“Château de Versailles““, provede své první zkoušky v roce 1957 s kompletními členy posádky.
Historie Boeingu po 90. letech
- 1996 – 1997: na základě rozvoje leteckého a kosmického sektoru, zejména v oblasti americké obrany, Boeing kupuje několik společností s významnou flotilou letadel. Za částku 3,2 miliardy dolarů americký letecký výrobce kupuje entitu Rockwell International, společnost specializující se na trh obrany a kosmického prostoru. Poté se Boeing stává vlastníkem McDonnell Douglas za 13 miliard dolarů. Ten byl tehdy jedním z lídrů v oblasti výroby obranného materiálu pro vzdušný boj.
- 2002: s několika objednávkami letadel Boeing ze strany Francie (například od Air France a francouzské armády) se společnost rozhodla otevřít nové kanceláře v Paříži, nazvané Boeing France.
- 2004: po silném období objednaných letadel (620 v roce 1999 například) Boeing zaznamenává významný pokles počtu objednávek a tedy i dodávek letadel. Ten je pak předstižen jedním z jeho hlavních konkurentů: Airbus. V roce 2006 se opět dostane před něj s téměř 200 objednávkami navíc pro Boeing.
- 2005: Boeing zvedá křídla a zaznamenává 1005 objednávek v tomto roce. Většinou se jedná o vlajkové modely, jako jsou:
- Boeing 737
- Boeing 787
- Boeing 777
Na konci tohoto roku společnost zaznamenává nejméně 1809 objednávek letadel k dodání v následujících 7 letech.
- 2009: Boeing zaznamenává 28% nárůst dodávek letadel ve srovnání s předchozím rokem, s celkovým počtem 481 dodaných komerčních letadel.
- 2010: Air France zaznamenává celkem 200 letadel Boeing ve své flotile.
Historie leteckého výrobce Boeing v posledních letech
- 2011: po několika objednávkách letadel ze strany Číny se tempo zrychluje. Na řadu přicházejí Spojené arabské emiráty, s leteckou společností Emirates, která objednává letadla. Požadují výrobu 50 Boeing 777, letadel dlouhého doletu, tedy letadel typu „“velké letadlo““, za částku 18 miliard dolarů. Společnost Lion Air, indonéská letecká společnost, objednává krátce poté 230 Boeing 737, středně dlouhá letadla za částku 22 miliard dolarů.
- 2014: je to rok, který přináší komerční rekord v historii amerického leteckého výrobce. Skutečně, ten zaznamenává 1432 objednávek a dodává 723 letadel.
- 2016: Air France získává:
- první Boeing 787
- 70. letadlo Boeing 777 jako doplnění své flotily.
- 2017: Boeing se spojuje s Dassault Systèmes. Společně podepisují smlouvu v hodnotě jedné miliardy dolarů na dobu 30 let. Dassault jim poskytuje svůj software 3Dexperience. To umožňuje Boeingovi komplexní zkoumání leteckých problémů a zlepšení jejich výrobního systému letadel.
- 2019: po dvou nehodách s letadly Boeing 737 Max některé země a letecké společnosti pozastavují možnost létání s těmito modely letadel. Některé společnosti, které mají ve své flotile více těchto letadel, požadují od výrobce náhrady. Společnost se zavazuje k tomu, že poskytne finanční odškodnění rodinám obětí těchto dvou havárií.
- 2020: zdravotní krize způsobená Covid-19 má velmi extrémní dopad na letecký sektor. V důsledku krize koronaviru musí Boeing omezit své zaměstnance. Společnost postupně ruší stále více pracovních míst a přechází na 130 000 zaměstnanců (oproti 160 000 před krizí). Totéž platí pro obrat společnosti, který klesl o 12,8 miliardy dolarů ve srovnání s rokem 2019.
Ve stejném roce se postupně zrušují pozastavení letů letadla Boeing 737 Max. - 2021: bilance tohoto roku činí dodání 340 letadel pro Boeing, což je nízký výsledek pro společnost.
Klíčová čísla Boeingu
V současnosti se sídlo Boeingu nachází v Chicagu. Generálním ředitelem společnosti je Dave Calhoun. Boeing se také vyznačuje několika čísly, která jsou následující:
- 150 000: to je počet lidí, kteří jsou zaměstnáni u giganta leteckého průmyslu.
- 65: to je počet zemí, ve kterých je výrobce letadel přítomen.
- 150: to je počet zemí, ve kterých se letecká společnost pohybuje. Jak u vlád, tak i u leteckých společností.
- 340: to je počet letadel dodaných Boeingu za celý rok 2021.
Akce Boeingu
Boeing je jedním z světových lídrů na trhu letectví, kosmického průmyslu, ale také v obraně a bezpečnosti. Pracuje na vojenských letadlech, satelitech a také na helikoptérách. Nakonec je také velkým specialistou na výrobu civilních, ale i soukromých letadel.
Tento gigant letectví se snaží o různé akce, jak občanské, tak environmentální.
Občanské akce Boeingu
Americký letecký výrobce se angažuje u organizací a asociací, které podporují zaměstnanost místních komunit. Provádí několik akcí podporou různých programů, jako je například pomoc při vzdělávání malých dětí až do střední školy. Stejně tak se Boeing zavazuje podporovat kulturu a přístup k umění.
Dále také podporuje svými akcemi zdravotní služby a sociální služby určené pro takzvané zranitelné populace.
Boeing se také angažuje u občanů, aby je zapojil do aktuálních debat ve společnosti, ať už jsou jakékoli.
Nyní se podíváme na poslední akci Boeingu, která se týká životního prostředí.
Environmentální akce leteckého výrobce Boeing
S ohledem na environmentální otázky Boeing pracuje na výrobě a výrobě čistších a úspornějších letadel z hlediska spotřeby paliva.
Stejně tak letecký průmysl hledá řešení pro recyklaci některých zdrojů. Ten také povzbuzuje své zaměstnance, aby pracovali v souladu s cíli udržitelného rozvoje do roku 2025.
Boeing provádí několik environmentálních akcí.
Nejprve je letecká společnost partnerem s recyklačními společnostmi ve Spojeném království. To umožňuje vyhnout se hromadění uhlíkových vláken, zejména aby se dostala na místa, kde jsou odpady skládkovány.
Kromě toho Boeing zásobuje své hlavní výrobní závody elektřinou z obnovitelných zdrojů. Stejně tak letecký výrobce umožňuje stále větší využívání biopaliv (SAF) ve svých letadlech. To jsou četné akce, které Boeing provádí z environmentálních důvodů a s cílem snížit znečištění skleníkovými plyny.
Boeing a Francie: dlouhodobé partnerství:
Původ tohoto plodného a trvalého partnerství:
To sahá až do roku 1910, kdy se setkali Louis Paulhan a William Boeing. Jeden z nich je Francouz a druhý Američan, fascinovaný světem letectví.
Dnes Boeing, zaměstnává více než 35 000 lidí ve Francii a umožňuje realizovat 6,3 miliardy dolarů v roce 2017.
Boeing, gigant letectví, úzce spolupracuje s francouzskými společnostmi na vývoji 787 Dreamliner:
Americký letecký výrobce Boeing se obklopil nejlepšími technologickými společnostmi, aby vyvinul 787 Dreamliner. Několik velkých francouzských hráčů se podílelo na vývoji tohoto technologického úspěchu.
Mezi nimi jsou:
- Dassault Systèmes, které poskytlo své návrhové a výrobní nástroje pro 787 Dreamliner
- Latécoère, které vyrobilo dveře letadla
- Michelin, které dodalo radiální pneumatiky letadla
- Safran Landing System, které dodalo podvozky a brzdový systém.
- Thales, které navrhlo lithium-iontové baterie, navigační nástroje a zábavu.
Flotila letadel leteckého výrobce Boeing
Od svého založení v roce 1916 Boeing pracoval na vytvoření mnoha nových letadel pro leteckou dopravu nebo vzdušné síly.
Jak vojenská, tak civilní, nebo dokonce soukromá, tato letadla byla přijata mnoha velkými leteckými společnostmi. Mezi nimi Boeing vybavil flotilu:
- Air France
- Corsair
- Air Austral
- XL Airways.
Dnes je v provozu nejméně 12 000 komerčních letadel Boeing na celém světě.
Nyní vám představíme 2 z hlavních letadel leteckého výrobce Boeing. Níže najdete kompletní flotilu komerčních letadel Boeing.
Boeing 747:
Toto letadlo je dlouhého doletu, které přepravuje velmi velký počet cestujících.
Opravdu, toto letadlo má kapacitu přepravovat až 450 osob na mezinárodní vzdálenost 13 450 km. Je to jeden z nejdůležitějších modelů tryskových letadel na světě.
A navíc, zůstalo na nejvyšším stupni pódia největších letadel s největší kapacitou. Bylo sesazeno příchodem A380 po 37 letech na prvním místě.
Tento model letadla může být také upraven na nákladní letadlo pro letecký náklad.
Od svého prvního letu v roce 1969 toto letadlo přepravilo nejméně 3,5 miliardy cestujících na vzdálenost 77,8 miliard kilometrů.
Nakonec, toto zařízení je rozpoznatelné podle své vybouleniny na přední části letadla, což je jeho dvojitý most. Někdy je dokonce nazýváno Jumbo Jet. Na trhu se prodává za 250 milionů eur.
Boeing BBJ:
Boeing Business Jet, nebo BBJ, je model Boeing 737, ale konfigurovaný pro obchodní letectví a luxusní služby. Opravdu, místo toho, aby měl konfiguraci se stovkami sedadel, v BBJ mohou cestovat 20 pasažérů.
Interiér je konfigurován jako luxusní hotel. Různé prostory jsou vytvořeny, jako jsou:
- pokoj
- jídelna
- koupelny
- multimediální místnost s kinem
- konferenční místnost vybavená připojenými zařízeními.
BBJ je modulární podle požadavků pasažérů a slibuje luxusní služby a zážitek. Je to obchodní letadlo, které lze srovnat s Lineage 1000 od výrobce Embraer nebo s A319 od Airbusu. Toto zařízení se prodává na trhu za 130 milionů eur.
Cestujte na palubě letadla BOEING s AEROAFFAIRES:
Nyní víte více o leteckém výrobci Boeing. U AEROAFFAIRES můžeme rezervovat všechny typy zařízení! Pro všechny dotazy vyplňte náš online formulář nebo kontaktujte naše letecké odborníky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu na +33 (0)1 44 09 91 82.